Կարինա Ակոպովա և Նիկիտա Ռախմանին (14)
Tuesday, 17 February 2026
Het Opera- en Balletgebouw in Jerevan: Een Cultureel Icoon met een Rijk Verleden en Recente Verfraaiingen
In het hart van de Armeense hoofdstad Jerevan staat een architectonisch meesterwerk dat niet alleen een symbool is van nationale trots, maar ook een levend centrum voor kunst en geschiedenis: het Alexander Spendiaryan Nationaal Academisch Opera- en Ballet Theater. Dit imposante gebouw, vaak simpelweg 'de Opera' genoemd door de locals, combineert traditionele Armeense motieven met neoclassicistische elementen en trekt jaarlijks duizenden bezoekers. Voor wie geïnteresseerd is in de Kaukasische cultuur, biedt het theater een fascinerende inkijk in de veerkracht en creativiteit van het Armeense volk. Laten we duiken in de geschiedenis, architectuur, interessante details en de recente verbeteringen aan het gebouw.
Een Historische Geboorte in Turbulente Tijden
Het theater werd officieel geopend op 20 januari 1933 met de première van de opera Almast van componist Alexander Spendiaryan, naar wie het gebouw later is vernoemd. De oprichting vond plaats in een uitdagende periode: Armenië was net deel geworden van de Sovjet-Unie, en ondanks economische en politieke onrust besloten de autoriteiten in 1932 een nationaal opera- en balletgezelschap te vormen. De basis lag al in 1927, toen een operastudio werd opgericht in het Staatsconservatorium van Jerevan.
De bouw begon op 28 november 1930, ter ere van het 10-jarig jubileum van Sovjet-Armenië. Het theater groeide snel uit tot een succes: in 1939 vierde het een triomf in Moskou op het podium van het Bolshoi Theater, en in 1956 herhaalde dat succes zich tijdens de 'Armeense Kunst- en Literatuurdecade'. In 1939 ontving het theater de Lenin-orde, en in 1957 kreeg het de academische status. Vandaag de dag herbergt het niet alleen Armeense klassiekers zoals Anoush en Arshak II, maar ook internationale hits als La Traviata en Carmen.
Een opvallend detail: het gebouw heeft een rol gespeeld in de moderne Armeense geschiedenis. Gelegen aan het Vrijheidsplein (voorheen Theaterplein), was het toneel van protesten en vieringen, waaronder sleutelmomenten in de onafhankelijkheidsstrijd. Het is meer dan een theater; het is een symbool van culturele veerkracht.
Architectuur: Een Fusie van Traditie en Moderniteit
Het ontwerp is van de hand van de beroemde Armeense architect Alexander Tamanian, die ook het masterplan voor Jerevan ontwierp. Tamanian werkte eraan van 1926 tot zijn dood in 1936, waarna zijn zoon Gevorg het project afrondde, inclusief de toevoeging van de Aram Khachaturian Concertzaal in 1963. Het gebouw is uniek semicirculair van vorm, met twee zalen onder één dak: de opera- en balletzaal met 1200 stoelen en de concertzaal met 1400 stoelen.
Tamanian integreerde middeleeuwse Armeense ornamenten – denk aan granaatappelmotieven en kruisstenen – met klassieke zuilen en bogen, wat resulteerde in een harmonieuze blend van nationaal erfgoed en Sovjet-modernisme. Het ontwerp won in 1937 een gouden medaille op de Internationale Tentoonstelling in Parijs. Het exterieur oogt compact (slechts 3-4 zichtbare verdiepingen), maar intern telt het ongeveer 14 niveaus, inclusief ondergrondse verdiepingen voor opslag, kleedkamers en technische installaties.
Voor het gebouw staan standbeelden van culturele iconen: de dichter Hovhannes Tumanyan en componist Spendiaryan (geplaatst in 1957), en Aram Khachaturian (1999). De akoestiek in beide zalen is uitstekend, wat bijdraagt aan de reputatie als topvenue voor opera en ballet.
Recente Verbeteringen: Schoonmaak en Artistieke Verlichting (2019–2026)
Hoewel er in de afgelopen 7 jaar geen grootschalige interne renovaties hebben plaatsgevonden (de laatste grote renovaties dateren uit 1978–1983 en 2012–2013 voor de technische podiumuitrusting door Waagner-Biro), heeft de stad Jerevan recent geïnvesteerd in de uitstraling en toegankelijkheid van het gebouw:
• Volledige schoonmaak van het gebouw (2025): Voor het eerst in 30 jaar werd het gehele exterieur grondig gereinigd, waardoor de oorspronkelijke pracht van het Tamanian-ontwerp weer volledig tot zijn recht komt.
• Nieuwe artistieke verlichting (2025): In 2025 installeerde de gemeente Jerevan een modern LED-systeem met ongeveer 400 projectoren. Dit project, dat in juli 2025 werd aangekondigd en op 21 september 2025 (Onafhankelijkheidsdag van Armenië) officieel werd onthuld, transformeert het gebouw 's avonds in een spectaculair lichtkunstwerk. Het benadrukt de architecturale details zoals bogen, ornamenten en de gevel, en maakt het een nog aantrekkelijker landmark in het nachtelijke Jerevan. De ceremonie omvatte optredens van het Armeens Staats Symfonie Orkest en vuurwerk.
Daarnaast zijn er doorlopende werkzaamheden aan de omliggende ruimte van het Vrijheidsplein (sinds 2021), met verbeterde paden, groen en toegankelijkheid.
Een Levend Erfgoed
Vandaag blijft het Opera- en Ballet Theater een vitaal deel van het Armeense culturele leven, met een repertoire dat nationale trots en internationale allure combineert. De recente upgrades – vooral de nieuwe verlichting – geven het gebouw een frisse, hedendaagse uitstraling zonder de historische charme aan te tasten.
Voor reizigers naar Jerevan is een bezoek – al is het maar om het exterieur te bewonderen, vooral 's avonds – een must. Het herinnert ons eraan hoe kunst kan bloeien te midden van uitdagingen, en hoe een gebouw een natie kan definiëren.
Of je nu een operaliefhebber bent of gewoon nieuwsgierig naar verborgen parels in de Kaukasus, dit theater biedt een onvergetelijke ervaring. Plan je trip en laat je betoveren door de klanken én het licht van Armenië.
Երևանի օպերայի և բալետի շենքը. մշակութային խորհրդանիշ՝ հարուստ պատմությամբ և վերջին բարեկարգումներով
Երևանի սրտում՝ Ազատության հրապարակում, կանգնած է ճարտարապետական իսկական գլուխգործոց, որը ոչ միայն ազգային հպարտության խորհրդանիշ է, այլև կենդանի արվեստի ու պատմության կենտրոն՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը։ Տեղացիները պարզապես «Օպերա» են անվանում այն։ Այս հսկայական շենքը համատեղում է հայկական ավանդական զարդանախշերը նեոկլասիկական տարրերի հետ և ամեն տարի հազարավոր հյուրեր է գրավում։ Եթե հետաքրքրված եք Կովկասի մշակույթով, այս թատրոնը առաջարկում է հետաքրքիր հայացք հայ ժողովրդի դիմացկունության և ստեղծագործականության վրա։ Եկեք ծանոթանանք նրա պատմությանը, ճարտարապետությանը, մանրամասներին և վերջին տարիների բարեկարգումներին։
Պատմական ծնունդ՝ դժվարին ժամանակներում
Թատրոնը պաշտոնապես բացվել է 1933 թվականի հունվարի 20-ին՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերայի առաջնախաղով, որի անունով էլ հետագայում կոչվել է շենքը։ Հիմնադրումը տեղի է ունեցել դժվարին պայմաններում. Հայաստանը նոր էր մտել Խորհրդային Միության կազմի մեջ, սակայն 1932 թվականին իշխանությունները որոշեցին ստեղծել ազգային օպերայի և բալետի թատրոն։ Հիմքը դրվել էր արդեն 1927 թվականին՝ Երևանի պետական կոնսերվատորիայում օպերային ստուդիայի ստեղծմամբ։
Շինարարությունը սկսվել է 1930 թվականի նոյեմբերի 28-ին՝ Խորհրդային Հայաստանի 10-ամյակի առիթով։ Թատրոնը շատ արագ հաջողության հասավ. 1939 թվականին Մոսկվայում՝ Բոլշոյ թատրոնի բեմում, մեծ հաջողություն ունեցավ, իսկ 1956-ին կրկնվեց՝ «Հայկական արվեստի և գրականության օրեր»-ի շրջանակներում։ 1939-ին թատրոնը ստացավ Լենինի շքանշան, իսկ 1957-ին՝ ակադեմիական կարգավիճակ։ Այսօր այստեղ բեմադրվում են ինչպես հայկական դասականներ («Անուշ», «Արշակ Բ»), այնպես էլ համաշխարհային հիթեր՝ «Տրավիատա», «Կարմեն» և այլն։
Հետաքրքիր փաստ. շենքը կարևոր դեր է խաղացել նաև ժամանակակից հայկական պատմության մեջ։ Ազատության հրապարակում (նախկինում՝ Թատերական հրապարակ) այն եղել է բողոքի ակցիաների և տոնակատարությունների վայր, ներառյալ անկախության պայքարի կարևոր պահերը։ Այն ոչ միայն թատրոն է, այլև մշակութային դիմացկունության խորհրդանիշ։
Ճարտարապետություն. ավանդույթի և ժամանակակիցի միաձուլում
Շենքի նախագիծը պատկանում է հայտնի հայ ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանին (որը նաև Երևանի գլխավոր հատակագծի հեղինակն է)։ Աշխատանքները սկսվել են 1926-ին և շարունակվել մինչև Թամանյանի մահը (1936), իսկ ավարտել է նրա որդին՝ Գևորգ Թամանյանը, ներառյալ Արամ Խաչատրյանի համերգասրահի ավելացումը 1963-ին։ Շենքը ունի եզակի կիսաշրջանաձև ձև՝ մեկ տանի տակ երկու դահլիճներով՝ օպերայի և բալետի դահլիճ՝ 1200 նստատեղ, Արամ Խաչատրյանի համերգասրահ՝ 1400 նստատեղ։
Թամանյանը համադրել է միջնադարյան հայկական զարդանախշեր (նռներ, խաչքարային մոտիվներ, կամարներ) դասական սյուների և կամարների հետ՝ ստեղծելով հայկական ժառանգության և խորհրդային մոդեռնիզմի ներդաշնակ միաձուլում։ Նախագիծը 1937 թվականին Փարիզի համաշխարհային ցուցահանդեսում արժանացել է ոսկե մեդալի։ Արտաքինից այն կոմպակտ է թվում (3-4 հարկ երևացող), սակայն ներսում ունի մոտ 14 մակարդակ՝ ներառյալ գետնի տակ գտնվող տեխնիկական հարկերը։
Շենքի առջև կանգնած են մշակութային հսկաների արձանները՝ Հովհաննես Թումանյանը և Ալեքսանդր Սպենդիարյանը (1957), Արամ Խաչատրյանը՝ 1999-ին։ Երկու դահլիճներն էլ ունեն գերազանց ակուստիկա։
Վերջին բարեկարգումներ (2019–2026 թթ.)
Վերջին 7 տարիներին խոշոր ներքին վերանորոգումներ չեն եղել (վերջին խոշոր աշխատանքները՝ 1978–1983 և 2012–2013 թթ. բեմի տեխնիկական վերազինում Waagner-Biro-ի կողմից), սակայն քաղաքապետարանը կենտրոնացել է արտաքին տեսքի և շրջակա տարածքի բարելավման վրա.
• Շենքի ամբողջական լվացում (2025 թ.): Վերջին 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ շենքը ամբողջությամբ մաքրվել է՝ վերականգնելով Թամանյանի նախագծի սկզբնական փայլը։
• Նոր գեղարվեստական լուսավորություն (2025 թ.): 2025-ին տեղադրվել է ժամանակակից LED համակարգ՝ շուրջ 400 լուսարձակներով։ Նախագիծը հայտարարվել է 2025-ի հուլիսին, իսկ պաշտոնական բացումը կայացել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 21-ին՝ Հայաստանի Անկախության օրը։ Այն ընդգծում է ճարտարապետական մանրամասները (կամարներ, զարդանախշեր, ֆասադ) և շենքը դարձնում է գունագեղ տեսարժան վայր գիշերային Երևանում։ Բացման արարողությունը ուղեկցվել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ելույթներով և հրավառությամբ։
Բացի այդ, շարունակվել են Ազատության հրապարակի շրջակա տարածքի բարեկարգումները (2021-ից սկսած)՝ արահետներով, կանաչապատմամբ և հասանելիության բարելավմամբ։